Spadzista 17, 42-216 Częstochowa +48 501 340 344

Popularne formaty CAD w druku 3D

Co to jest format STL?
  • Text Hover
Najpopularniejszym format pliku wykorzystywany w druku 3D - STL (STereolitographyLanguage lub Standard Tessellation Language) stworzony przez 3D Systems. skrót ten pochodzi od słowa stereolitografia, czyli nazwy jednej z pierwszych technologii przyrostowej, polegającej na utwardzaniu żywicy za pomocą światła laserowego o konkretnej długości fali. Pliki STL mają formę tekstowych poleceń w tym instrukcji wykonywanych w pętli, które określają siatkę wielokątów. STL powstał w latach 80 zeszłego wieku i do tej pory nie ulegał większym zmianom. Jest to aktualnie najbardziej popularny format pliku wykorzystywany w drukowaniu 3D. Jest obsługiwany przez wszystkie drukarki 3d będące aktualnie na rynku.
Co to jest format OBJ?
  • Text Hover
Format OBJ został opracowany przez firmę Wavefront Technologies, w programie dedykowanym do animacji trójwymiarowych. Jednakże, ze względu na bardzo prostą reprezentacji modelu została wykorzystany przez środowisko grafiki 3d i aktualnie stanowi jeden z uniwersalnych formatów kompatybilny z wieloma programami. Można przeglądać w wielu darmowych programach do obróbki 3D np. Blender czy nawet Panint 3D. W tym formacie są zapisane informacje o modelu powierzchni czyli o geometrii powierzchni. 
Co to jest format VMRL?
  • Text Hover
VRML ( Virtual Reality Modelling Language, początkowo znany przed 1995 jako Virtual Reality Markup Language), został stworzony do zapisywania grafiki 3D. Zaprojektowany głownie dla stron WWW. Jednakże, ze względu na darmowe licencje ww. formatu tak jak w przypadku OBJ został zaadoptowany do druku 3d. Jest to plik tekstowy zapisujący listę krawędzi oraz wierzchołków. Dodatkowo mogą zostać takie informacje jak przeźroczystość, kolor powierzchni. Jest to jednak już dość stary format pliku rzadko wykorzystywany, został on wyparty przez swojego następcę X3D.
Co to jest format AMF?
  • Text Hover
Format ten został opracowany w 2011, jest on oparty o bazy danych XML i pozwala zapisywać takie informacje jak obiekty, materiały, tekstury , metadane (np. nazwa autora, firmy, opis, objętości, tolerancji itp.) oraz konstelacje (względne zorientowanie obiektów w przestrzeni). Ponadto trójkąty zawarte w AMF mogą opisywać zakrzywione powierzchnie dokładniej odtwarzając kształt niż w przypadku formatu STL. 
Co to jest format 3MF?
  • Text Hover
Konkurencja rozszerzenia AMF, opracowana przez Microsoft w celu uproszczenia użytkowania plików dedykowanych do druku 3d zarówno konsumentom jak i producentom. Warto wspomnieć iż konsorcjum zajmujące się tym formatem pliku zrzeszyło wiele firm związanych z technologiami przyrostowymi (Stratasys, NetFabb, 3D Systems) oraz systemami CAD (Autodesk, Dassault Systemes). 3MF tak samo jak AMF jest plikiem opartym o bazy danych w XML, jednakże w bardziej kompaktowym i przyjaznym dla rozmiaru formacie. Pozwala na zawarcie wszystkich niezbędnych oraz dodatkowych informacji o modelu trójwymiarowym. Czas pokaże czy 3MF stanie się tak samo popularny jak niegdyś STL.

Nie znalazłeś informacji którą poszukujesz?

Napisz do nas, oddzwonimy lub odpiszemy aby rozwiać wszelkie wątpliwości