Spadzista 17, 42-216 Częstochowa +48 501 340 344

WASZE PYTANIA

CZYM JEST DRUK 3D?


Właściwie to jedna z metod przyrostowych produkcji elementów z tworzyw sztucznych, metali, a obecnie również z żywności, ceramiki, kompozytów etc.. Firmy prześcigają się w coraz to nowszych materiałach do druku 3D, co pozwala na uzyskanie lepszych właściwości i ciekawych kombinacji, zarówno wizualnych jak i wytrzymałościowych. Druk 3D nie jest nową technologią, a jego początki sięgają XX wieku, jednakże dopiero od niedawna stał się bardzo popularny i coraz chętniej wykorzystywany w przemyśle. To właśnie dzięki drukowi 3D architekci, działy rozwoju produktu, działy badań i rozwoju, medycyna wkraczają w nowy etap, gdzie wszelkie pomysły mogą zostać zrealizowane w przeciągu kilku dni. Więcej na temat druku 3D i jego zastosowania możecie Państwo znaleźć na naszym blogu, staramy się co tydzień dodawać nowe ciekawe wiadomości.

JAK WYKORZYSTAĆ DRUK 3D ?

W zależności od zapotrzebowania druk 3D może stanowić dobrą alternatywe, jeżeli mamy na myśli produkcję seryjną/masową to na pewno nie jest to tanie rozwiązanie względem metod konwencjonalnych np. wtrysku tworzyw sztucznych. Druk 3D opłacalny jest gdy mówimy o produkcji 100-200 elementów miesięcznie, czasem 500-2000szt. jednorazowo. Co przemawia za drukiem 3D? bardzo duża elastyczność, dzisiaj drukujemy doniczki, jutro będziemy drukować wkładki do butów, w tym przypadku metody przyrostowe nie mają sobie równych. Od dłuższego czasu obserwujemy rozwój firm, które stawiają na dużą różnorodność produktów małoseryjnych, często "handmadowych" np. buty. Przy pomocy druku 3D mogą wykonywać wkładki i odpowiednie formy do produkcji butów w niedużych seriach, przy czym każda para butów jest dostosowana do klienta, zarówno wzór jak i wielkość buta. 

Elementy wykonane metodą przyrostową posiadają strukturę powierzchni tzw. „widoczne warstwy”, jest to możliwe do wyeliminowania różnymi sposobami tj. szlifowanie, szpachlowanie, lakierowanie etc. Jednakże my wykonujemy stricte czystą usługę druku 3D. Tylko na życzenie i odpowiedzialność klienta możemy wydruk „ulepszyć”, co wiąże się również z dodatkowymi opłatami. Druk 3D znakomicie sprawdza się przy wykonywaniu prototypów, gdzie mamy zamiar sprawdzić funkcję, działanie etc., jak również świetnie można wykorzystać druk do rzadkich lub już nie produkowanych częściach zamiennych np. elementy starych zabytkowych samochodów, części maszyn itp. 


DLACZEGO WYBRAĆ DRUK 3D?

Niski koszt wykonania detalu, nie najniższy na rynku, ale zrównoważony i dostosowany do twojego portfela. Wysoką dokładność wykonania, elementy podlegają naszej wewnętrznej kontroli jakości. Korzystamy ze stosunkowo dobrych urządzeń, które przechodzą codzienną kalibrację oraz próby. Krótki czas realizacji zamówienia, posiadamy kilkadziesiąt urządzeń co pozwala nam na dostosowanie terminu realizacji do klienta, oczywiście pod warunkiem że czas samego procesu nie będzie przekraczać czasu realizacji.


CZYM JEST SKANOWANIE 3D I INŻYNIERIA ODWROTNA?

Ogólnie ujmując inżynieria odwrotna to proces polegający na odwzorowaniu obiektu rzeczywistego i przeniesienie go do postaci cyfrowej np. model CAD, rysunki 2D etc.. Przy pomocy urządzeń optycznych do skanowania 3D, oprzyrządowania pomiarowo-kontrolnego możemy odwzorować praktycznie każdy obiekt. Jesteśmy w stanie uzyskać model CAD, w formie siatki, w formie powierzchniowej lub bryłowej. Na podstawie takiego modelu możemy wykonać druk 3D lub oprzyrządowanie np. formę wtryskową czy przygotować narzędzie tłocznicze, ale również po dostarczeniu wejściowego pliku CAD lub rysunku technicznego możemy wykonać kontrolę jakości zgodną z wymaganiami GD&T..

GDZIE MOŻEMY WYKORZYSTAĆ INŻYNIERIE ODWROTNĄ?

W zależności od rozmiaru detalu, prosimy o jego przesłanie lub dostarczenie osobiście na nasz adres lub przyjeżdżamy bezpośrednio do klienta. Wszystko zależy od masy i wielkości elementu, który ma zostać zeskanowany. Następnie element pokrywamy białym talkiem technicznym oraz markerami, po zakończeniu skanowania staramy się usunąć zarówno talk, jak i markery. Zebrane dane tzw. „chmura punktów” jest przez nas przetwarzana i wykonujemy na jej podstawie model 3D CAD, który przesyłamy klientowi drogą elektroniczną. 

DLACZEGO WYBRAĆ SKANOWANIE 3D?

Kontrola jakości wykonanych elementów, szybka cyfryzacja starych produktów które nie posiadają dokumentacji elektronicznej. Obecnie 90% przemysłu działa na modelach CAD i rysunkach 2D, w niektórych firmach odchodzi się już od rysunku 2D jako dokumentu nadrzędnego względem modelu! Tak, właśnie dzięki skanowaniu 3D możesz szybko i skutecznie wyprzedzić konkurencje. Dodatkowo