GOM Inspect - szkolenie, Ogólna

Nauka GOM Inspect – Krok trzeci – Tworzenie cech

Cześć,

W tym wpisie chwiałbym pokazać jak tworzyć cechy na naszym mierzonym detalu. Jest to bardzo ważna cześć w pracy w programie GOM Inspect. Są one wykorzystywane w większości operacjach mierzenia wymiarów. To na nich są wykonywane pomiary  odległości, kątów, średnic, geometrii.

Mamy też możliwość przypisywania im baz. Co pozwala ustawiać rysunek zgodnie z rysunkiem techniczny. Dzięki czemu nasze pomiary są zgodne i precyzyjnie
wykonane.

Jak zrobić cechy? Poniżej krótka instrukcja.

Zapraszam.


Założenia

Na wstępnie chciałbym stworzyć założenie na jakim pracujemy. Posiadamy pełny skan detalu, model 3D oraz rysunek techniczny. Dzięki tym informacją możemy wykonać bez domysłów bazowanie oraz pomiar cech.

Jest też oczywiście możliwość mierzenia bez modelu 3D lub rysunku ale wtedy odbywa się to w trochę inny sposób.

Tworzenie cech

Po pierwsze chciałbym wyjaśnić do czego używam określenie Cech. Dla mnie są to elementy geometryczne jakie można wyciągnąć z modelu trójwymiarowego oraz bryły płaskie wyciągane z przekroju części.

Na podstawie tych cech w GOM Inspect można wykonywać pomiary przykładowo:
- Na podstawie cechy walca można określić średnice elementu np. otworu,
- Dzięki wyznaczonej płaszczyźnie uda nam się określić tolerancje płaskości detalu,
- Okrąg na przekroju pokaże nam jaką średnice ma dany detal lub z tolerancji GD&T można określić okrągłość, współosiowość, pozycję,
- Wyznaczając kilka linii na przekroju określimy ich odległości, kąty położeń wzajemnych oraz geometryczną prostoliniowość,

Jak to zrobić aby mieć cechę gotową do pomiarów. Nie jest to trudne.

W pierwszej kolejności tworzymy naszą cechę na elemencie CAD czyli nominalnym modelu. Jest to bardzo proste.

Wybieramy na naszym pasku zadań zakładkę konstrukcję > Następnie interesującą nas cechę np. walec > I tutaj Auto walec (nominalny) > gdy już to mamy zaznaczamy interesującą nas powierzchnie na modelu przy pomocy klawisza CTRL + lewy klawisz myszy > jak się nam prawidłowo zaznaczyło można kliknąć utwórz. 

Dzięki tej operacji mamy utworzony nominalny walec. To do niego GOM Inspect będzie się odnosił przy pomiarze jako nominału. Nie jest to jednak koniec. teraz trzeba zrobić podobną operacje na naszym skanie.

Ścieżka dojścia do tworzenia geometrii na skanie jest podobna tylko wybieramy > walec dopasowany > następnie należy zaznaczyć obszar jaki ma być brany pod uwagę w dopasowywania geometrii > gdy już to mamy wybieramy metodę dopasowania np. Gaussa. I tak powstaje nam geometria walca dopasowana do skanu 3D.

  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover

Lączenie cech

W tym etapie łączymy utworzoną cechę nominalną z elementem dopasowanym na skanie 3D. Jest to potrzebne aby GOM Inspect widział, które cechy mają zostać do siebie porównywane przy pomiarach.

W celu połączenia ich należy w GOM włączyć opcje I-Inspect robimy to klikając na ikonę lupy w prawym górnym rogu, po paskiem zadań. Pojawi nam się okno okrągłego przycisku.

Następnie zaznaczamy na drzewie zada, nominalną cechę, do której chcemy przyporządkować analogiczną dopasowaną cechę. Gdy jest ona podświetlona paskiem na szaro. > klikamy na nowo pokazanym przycisku ikonę z "T" tzn. Zasada pomiaru. > teraz na rozwiniętym pasku klikamy przyporządkuj element rzeczywisty > w nowo ukazanym oknie wybieramy utworzony przez nas element dopasowany odpowiadający naszemu nominałowi.


  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover

Podsumowanie:

W ten sposób mamy utworzoną cechę nominalną i rzeczywistą połączoną ze sobą. Teraz wszystkie pomiary jakie wykonamy pokażą nam wynik pomiaru na części rzeczywistej odniesiony do nominału. Będziemy mieli odchyłkę oraz informację czy mieści się to w naszym polu tolerancji. Ale to już w kolejnym wpisie, na który serdecznie zapraszamy.
Zachęcam też to powrotu do poprzednich kroków

Bazowanie
oraz 
Nowy projekt

Pozdrawiamy ,
Zespół Thinkspace
Zapraszam do dyskusji w komentarzach oraz polubienia naszej strony na FB.

Author


Avatar