GOM Inspect - szkolenie, Ogólna
Nauka GOM Inspect – Krok drugi – Bazowanie
Bazowanie w pracy w GOM Inspect, jest bardzo ważny aby prawidłowo zacząć prace w programie. Każdy detal musi zostać ustawiony jak najdokładniej względem nominału. Jest to ważne aby prawidłowo sprawdzić daną cześć.Najczęściej detale mają swoje rysunki techniczne i to na nich są zaznaczone bazy i to według nich należy sprawdzać część. Ale zdarza się, że tego niema wiec trzeba wykorzystać inne techniki.
Dzisiaj pokaże jak to zrobić ile jest sposobów.
Do dzieła.
Bazowanie wstępne
Sposób bazowania wstępnego jest najbardziej uniwersalny i powszechny. Opiera się on na zasadzie najlepszego dopasowania skanu MESH z nominalnym modelem CAD. Tym bazowaniem powinno się rozpocząć prace aby szybko przejść przez kolejne kroki.
W tym bazowaniu najważniejszym parametrem jest czas. Im więcej tego czasu damy programowi na dopasowywanie tym lepiej będzie ono zrobione.
Po ukończeniu procesu mamy bazę do dalszych zadań.
Kreowanie cech
Jeśli posiadamy rysunek detalu na nim znajdziemy bazy rysunkowe, to je musimy zdefiniować poprzez cechy np. Płaszczyzny. W takim sposobie bazowania odgrywa bardzo duża role prawidłowe ustalenie cech, w szczególności na skanie MESH. Ma to ogromny wpływ na późniejsze pomiary.
Sam proces tworzenia cech opisałem w innym wpisie wiec zapraszam do przeczytania.
Bazowanie główne: Przez elementy geometrii
Kolejnym etapem w procesie bazowania jest sposób przez elementy geometrii. W momencie jak mamy ustawione i powiązane nasze cechy bazowe na elemencie nominalnym i sprawdzanym możemy ustawić z ich wykorzystaniem detal.
Wybieramy sposób bazowania przez elementy geometrii. można to zrobić na dwa sposoby na pasku zadań klikamy:
OPERACJE > Bazowanie > Bazowanie główne > przez elementy geometrii
lub po prawej stronie okna programu GOM Inspect mamy "+" klikamy go i pokazują nam się bazowania główne. Wybieramy Przez elementy geometrii.
W tym momencie wskazujemy trzy elementy do bazowania. Ważne jest aby odebrać wszystkie punkty swobody. Tak aby detal nie mógł "się poruszać" po żadnej osi.
Podsumowanie:
Tym sposobem mamy ustawiony detal zgodnie z naszymi wymaganiami. Można teraz przystąpić do prac pomiarowych elementów na detalu.
W kolejnych wpisach przedstawie dalsze etapy pracy na detalu w GOM Inspect
Zapraszam również pierwszego etapu tzn. tworzenie nowego projektu.
Pozdrawiamy ,
Zespół Thinkspace
Zapraszam do dyskusji w komentarzach oraz polubienia naszej strony na FB.
Komentarze