Ogólna

Kolejne trudności w pracy na CNC 3018 PRO

Cześć,

Z racji, że jestem osobą, która zawsze gdy kupi sobie cokolwiek to przydarzą się jej wszystkie możliwe komplikacje,i to w przypadku CNC 3018 PRO mnie to nie ominęło. Już w pierwszym wpisie, w którym opisywałem sam montaż i proces instalacji miałem kilka i już wam je przedstawiłem. Ale oczywiście później nie było lekko wiec też wam chce pomoc. W internecie na temat tych błędów nie było zbyt wiele informacji wiec je przybliżę a może ktoś też na nie napotka.

Zapraszam do lektury
Nieprawidłowa praca:

W momencie jak już udało mi się odpalić frezarkę. Dostałem nową płytę główną i wszystko miało działać OK to i tak zaczęły się schody.

Cała budowa tej frezarki jest dość tania wiec nie można oczekiwać, że materiały są super jakości jak i poprawność wykonania elementów. Tak było w moim przypadku. Śruby napędowe osi x i y nie były do końca równolegle z wałkami prowadzącymi. Co w rezultacie dawało charakterystyczny pisk, nieprzyjemny dźwięk.

Co to wszystko znaczy? A no to, że ja tylko załączyłem jakiś program na laser to niestety podczas pracy silnik "nie miał siły" obrócić śruby. Program tego nie wychwytywał wiec dalej pracował normalnie a całość była przesunięta. Co dawało efekt dość słaby.

Najprostszym rozwiązanie było sprawdzenie osi i złożenie jeszcze raz. Nie dało to żadnego rezultatu.

Naprawiłem to w prosty sposób. W oryginalnej frezarce sprzęgła łączące silnik z śrubą były sztywnym elementem. Wystarczyło je wymienić na elastyczne bądź kłowe. Tak aby całość mogła się wyginać na boki. Koszt takiej modyfikacji to ok 25zł. Efekt widziany od samego początku. Całość działa sprawnie płynnie, nic się nie zatrzymuje.


  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
Problem z LiteFire:

LiteFire jest to pierwszy program do obsługi lasera na takich grawerkach. Planuje wypalać wzory oraz wycinać w sklejce to zależało mi aby on działał.

Co udało mi się zauważyć to jest kilka wersji tego programu i nie każdy działał tak samo. W programie jest do sprawdzenia działania lasera przycisk weak i strong. Po ich aktywowaniu powinien załączyć się laser w trybie podglądu (stosowany np. do pokazania pola roboczego) oraz pracy (wypalanie, pełna moc). Niestety często w programie ani jeden nie działał. Weak załączał ryb pracy lub na odwrót. Za którymś z kolei razem dopiero wszystko było OK.


Brak możliwości połączenie GRBLControl: 

Miałem bardzo duży problem połączenia frezarki z programem GRBLControl. Podczas samego uruchamiania nie było połączenia był status opended port ale to jak we wcześniejszym wpisie rozwiązałem poprzez odłączenie pilota offline.

Jednak to nie była jedyna komplikacja. Zauważyłem, że ten jeden program występuje w kilku wersjach i nie wszystkie współgrają z naszą płyta główną. trzeba mieć odpowiedni do naszej maszyny. Jeśli tak nie jest nie da się połączyć ze sobą programu i frezarki.

Miałem następnie kolejny problem. Podczas pierwszych uruchomień programu, po wrzuceniu GCodu wszystko wyglądało OK. Program startował normalnie rozpoczynał pracę ale po pewnym czasie się zatrzymywał. Czasami było to po 26 linijkach kolejnym razem po 300 nie wiedziałem o co chodzi. Na konsoli pojawiał się error 9 oraz error 11. Co świadczyło, że nie znalazło endstopów. Próbowałem wszystkiego przez zmianę programu, inną wersje GRBLControl, dołączenie endstopów, ponowna instalacja sterowników i nic to nie dawało.

Rozwiązanie przyszło mi do głowy przypadkiem tzn. Może wymienię kabel łączący płytę z komputerem. I o dziwo to pomogło. Brak błędów wszystko działa ok.

Jeśli masz error 9 i error 11 w jednym czasie to wymień kabel na pewno pomoże.

  • Text Hover
Podsumowanie:
Myślę, że jak komuś z was pojawi się ten problem to pomoże wam skorzystanie z moich rad. Pewnie na tych problemach u mnie się nie skończy. Wiec jak tylko się pojawią to je tutaj opiszę.
Zapraszam do dyskusji w komentarzach oraz polubienia naszej strony na FB.

Author


Avatar