druk 3D, Ogólna

Titan Aero – wymiana extrudera w drukarce Ender 3

Titan Aero - dobry extruder dla mniej wymagających

Cześć,

Chciałbym podzielić się z wami moim ostatni ulepszeniem do drukarki 3D Ender 3. Postanowiłem zmienić jedną z najważniejszych części w drukarce. Mianowice EXTRUDER. Mój wybór padł na TITAN AERO od trójkątnych. Czytałem na jego temat sporo pozytywnych komentarzy wiec dlaczego by nie spróbować. Wybrałem trójkątnych bo to tylko eksperyment więc nie przywiązywałem większej uwagi do tego żeby kupić super uber orginał, wystarczył dobry zamiennik, nic więcej. Zależało mi też aby była to wersja Direct.

Poniżej linki do zakupu odpowiednich komponentów:
- drukarka Ender 3
- Titan Aero od Trianglelab
ZALETY:

- łatwość montażu
- uniwersalność (możliwość wyboru opcji direct i bowden)
- duża ilość części zapasowych 
- jakość (całkiem dobrze wszystko jest spasowane, a samo wykonanie jest dobre) 
- zastosowanie przełożenia
- koło zębate + radełko bardzo zbliżone do tych stosowanych w extruderach BMG
- Cena
WADY:

- brak jakiejkolwiek instrukcji montażu
- brak BOM listy czy czegoś podobnego
- brak listy ustawień kroków i wielkości przełożenia (mogła by zostać stworzona do najpopularniejszych drukarek)

A może tak instrukcja ? Niekoniecznie, musisz zrobić to sam

Extruder przyszedł zapakowany w jednym małym pudełku. Było w nim sporo części. Dzięki takiej ilości można wybrać czy montujemy w wersji bouden czy direct. Jest tak skompletowany zestaw, że nie będzie z tym problemu. Mamy też komponenty do różnej grubości filamentu. Jednak jednej rzeczy mi niestety brakowało, instrukcji😊 jak do samej drukarki 3D była naprawdę bardzo dobrze przygotowana to tutaj niestety brak. Ale nie zrażając się tym faktem podjąłem się montażu. Postaram wam się pokazać krok po kroku jak poprawnie złożyć, podłączyć i wyregulować TITANA. Zapraszam😊
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover

Najpierw gra wstępna, później będziemy rozbierać... extrudera 

Pierwszym krokiem przed rozkręceniem aktualnego Extrudera powinien być wydruk 3D odpowiednich przejściówek i wózka (karetki) dla nowego extrudera. Jako, że wersji TITAN AERO jest kilka trzeba poszukać odpowiedniej wersji lub oczywiście zaprojektować samemu. Mi się udało znaleźć odpowiadającą mi wersje ulepszeń Endera 3 pod extruder Titan Aero
  • Text Hover
  • Text Hover
Jak już mamy przygotowane elementy montażowe, dobrze jest sprawdzić co mamy w pudełku. Ja sobie przygotowałem wszystkie interesujące mnie elementy. Warto tutaj zauważyć, że w wersji jaką ja dostałem już był wstępnie złożony extruder ale niestety nie był całkowicie złożony ponieważ w radiatorze brakowało rurki prowadzącej filament. Jest to bardzo ważny element podczas druku. Pomaga on prawidłowo prowadzić materiał tak aby nie zatykał się przepływ. Po dodaniu tego elementu mamy gotowy zestaw do przyłączenia silniczku krokowego.
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
Następnie trzeba przystąpić do rozkręcenie istniejącej wersji. Warto jest spakować wszystkie elementy osobno. Trzeba pamiętać, że należy rozkręcić wózek jak i silnik krokowy podający filament. Jest on usytuowany zboku przy pionowej prowadnicy osi z.
Jak już mamy przygotowaną drukarkę do montażu, należy przymocować na dwie śruby wydrukowany przez nas wózek. Jest to konieczne na tym etapie ponieważ otwory pod śruby zostaną zasłonięte przez silnik.
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
W kolejnym kroku zmieniamy na silniku krokowym koło zębate. Jest ono w zestawie, należy je przykręcić na jedną małą śrubkę.
Następnie mocujemy do wózka silnik krokowy z extruderem. Należy tutaj dobrze trafić na przelot wałem silnika. Mocujemy wszystko razem za pomocą trzech śrub. Do wózka z prawej strony przykręcamy wiatrak odpowiedzialny za nadmuch powietrza na filament. Do drugiego wydrukowanego detalu przymocowujemy drugi wentylator. Tą cześć zakładamy bezpośrednio na radiator. W zestawie jest dodany element montażowy z wiatraczkiem ale mniejszy wiec ja postanowiłem zastosować aktualny. 
  • Text Hover
  • Text Hover

Konieczne jest podgrzanie atmosfery

W zestawie razem z hotendem dołączone mamy dwa przewody. Jeden z nich to grzałka jej nie musimy wymieniać bo w nominalnej wersji jest dokładnie taka sama. Natomiast mamy inny czujnik temperatury. Należy go zmienić tak aby nam pasował do aktualnej wersji. Żeby to zrobić musimy dostać się do płyty głównej. Jest ona w przedniej części tam gdzie wejście pod kartę SD. Gdy otworzymy pokrywę dostaniemy się do wszystkich możliwych podłączonych kabli. Musimy podmienić kabel z aktualnym czujnikiem na nowy. Gdy to zrobimy zamykamy pokrywę i kontynuujemy montaż.

Ważna uwaga: grzałka 12vdc niekoniecznie dobrze sprawdza się w układzie 24vdc

Uwaga numer dwa: podłączenie 12vdc wentylatora nie skutkuje lepszym nadmuchem, ale efekty są zadziwiające... błyski, zapachy i jeszcze więcej
  • Text Hover
Należy teraz przymocować HOTEND. Przykręcamy go za pomocą śruby. Do niego wkładamy grzałkę i ją dokręcamy oraz czujnik temperatury. Podłączyć możemy już silnik krokowy do kabla zasilającego. Należy tutaj podpiąć kabel do silnika obrócony o 180stopni. W ekstruderze mamy zastosowaną przekładnie jednym kołem zębatym. Jeśli zostawimy aktualne podpięcie to silnik krokowy będzie nam wyciągał materiał. Najprostszym sposobem odwrócenia obrotów jest podpięcie zasilania na odwrót. Warto tutaj uruchomić drukarkę i włączyć grzanie EXTRUDERA. Sprawdzimy w ten sposób czy wszystko mamy dobrze podpięte.
  • Text Hover
  • Text Hover

Jeszcze tylko podłączyć, skalibrować PID, zrobić kalibracje druku i będzie gotowe

Mamy za sobą łatwiejszą stronę zmiany ekstrudera. Dużo więcej problemów zajęło mi ustawienie prawidłowe wszystkich parametrów tak aby mieć dobrą jakoś druku. W kolejnej części opiszę jak to prawidłowo zrobić. 

Serdecznie zapraszam do komentowania, wpisujcie swoje uwagi
TBC...

Author


Avatar