druk 3D, Ogólna
Titan Aero – Wymiana ekstrudera w drukarce Ender 3 część 2
Wróćmy do Titana Aero i dalszej kalibracji
Witam ponownie,
W tym wpisie chciałbym podzielić się z wami moim doświadczeniem przy dostosowaniu nowego ektrudera do Endera 3. Przyznam szczerze, że przetworzyło mi to kilku problemów ale wydaje mi się, że to dobrze. Dzięki temu mam wiedzę na przyszłość jak sobie z nimi radzić. Oczywiście opiszę jak sobie z nimi poradziłem.
W pierwszej części opisałem od strony mechanicznej jak złożyć Titana, tak wiem nie wszystko jest super jasne, ale kilka wniosków na pewno mogliście wyciągnąć na moich błędach. W tym kroku opisze jak ustawić drukarkę oraz slicer aby druk odbywał się bez przeszkód. Trzeba na to poświęcić kilka godzin ponieważ musimy tutaj robić wydruki testowe.
Przydatne linki:
- marlin 2.0
- bootloader do endera 3
- repetier host
3... 2... 1... start
Zacznij od podłączenia naszej drukarki do komputera. Potrzebujemy tutaj dwóch rzeczy kabla i programu, w którym będziemy mogli kontrolować naszą drukarkę. Ender 3 posiada wejść z przodu identyczne jak w aparatach cyfrowych, możecie również zastosować bootloader.
Ja osobiście wybrałem prostą ścieżkę przy pomocy zwykłego kabla, oczywiście niesie to za sobą pewne ograniczenie tzn. nie możemy wgrać innego softu tj. marlin 2
W systemach operacyjnych WIN10 sterowniki do drukarki powinny zainstalować się automatycznie. Teraz musimy wybrać program do kontroli drukarki. Jest ich dość sporo. Warto sobie o nich poczytać i wybrać dla nas najlepszy. Ja zastosowałem Repetier-Host.
Wieje nudą, cóż takie życie, na naukę zawsze jest czas...
Po włączeniu programu musimy połączyć się do drukarki. Wchodzimy tutaj w zakładkę konfiguracja – Ustawienia drukarki. Należy wybrać odpowiedni Port, do którego mamy podpięty kabel. Powinien on się pojawić w liście do wyboru. Musimy odpowiednią prędkość transmisji dla Endera 3 to 115200. Jest to jedna z dwóch stosowanych prędkości druga to 250000.
UWAGA ŚCIANA TEKSTU, PRZED DALSZYM CZYTANIE SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ
Na początku zacząłem od kalibracji silnika krokowego. Warto tutaj zastosować nowy silnik krokowy. Mniejszy, ponieważ jest on umieszczony na wózku a mamy zastosowaną przekładnie więc można pozwolić sobie na słabszy silnik. Przez zmniejszenie masy poprawimy bezwładność związaną z ciężarem całego elementu. Ja jednak zastosowałem aktualne ale w najbliższym czasie go zmienię. W związku z tym, że jest tutaj zastosowana przekładnia musimy zmienić ilość kroków silnika na mm. W starej wersji aby wyciągnąć 1mm potrzebowaliśmy X kroków a w aktualnej X*Y kroków gdzie Y to przełożenie naszej przekładni. Najprościej zrobić to metodą prób i błędów.
Zaczynamy grzać w ten dekiel... ale najpierw sprawdzimy ilość podawanego filamentu
Zacznijmy od nagrzania naszej głowicy do 200 stopni tak aby bez problemu mieć przepływ tworzywa przez ekstruder. Oczywiście tyczy się to PLA. Następnie musimy ustawić sobie na filamęcie znacznik do dokonania pomiaru. Ja mam zastosowane oczko do podawania go wiec użyłem go jako start ruchu. Należy następnie włączyć w programie wysunięcie filamentu na 100mm. Po zakończonym procesie, zaznaczamy ponownie na filamencie miejsce dla nas referencyjne czyli u mnie oczko przez, które przechodzi. Mierze położenie od siebie miejsca startu i końca. Jeśli jest za mała lub za duża ta odległość trzeba zmienić liczbę kroków na mm.
Robimy to w programie wchodzimy w zakładkę Konfiguracja – Konfiguracja EEPROM firmware. Mamy tutaj pole Liczba kroków xxx. U mnie było domyślenie 93. Jeśli mamy zbyt krótki odcinek należy tą liczbę zwiększyć. Najprościej jest dokonać obliczenia libcza krokow x odległość rzeczywista / nominalna i ten wynik mnożymy przez liczbę kroków i taką wpisujemy do programu. Powtarzamy to do momentu aż dostaniemy jak najlepiej zbliżoną wartość do przez nas zadanej. Należy ustawić parametr E Axis resolution.
Teraz to już grzejemy fest
W kolejnym kroku postanowiłem poprawić nagrzewanie głowicy. Postanowiłem wymienić grzałkę na oryginalną dodaną do ekstrudera. Jednak tutaj pojawiły się u mnie pierwsze problemy. Temperatura bardzo gwałtownie rosła i podnosiła się do wartości o 70 wyższej niż zadana. Początkowo myślałem, że to problem z parametrami ale niestety nie. Po zagłębieniu się w temat i sprawdzeniu wszystkiego łącznie z rozebraniem kilkukrotnie ekstrudeera. Ustaliłem, że Ender 3 pracuje na napięciu 24V a grzałkę w zestawie miałem 12V. Z tego wynikał problem. Wiec jeśli komuś przytrafi się problem z zbyt gwałtownym grzaniem sprawdźcie jaką macie grzałkę a jaka powinna być. Jeśli podepniemy wentylator 12V do 24V to się to się spali ale przez to , że grzałka jest opornikiem będzie działać. Jedyny problem będzie bardzo mocno się grzać. Jest możliwość tak skonfigurować aby dało się zastosować słabsza grzałkę ale wymaga to konfiguracji Marlina.
Musiałem tutaj zastosować inną o napięciu 24V. Stwierdziłem, że dam lepsza niż oryginalna tzn. nie taką jak w nominalnej konfiguracji 40W a 50W. tak aby mieć pewien zapas.
W programie jest zakładka wykresy temperatur. Na niej zaobserwujemy jak grzeje się nasza głowica. Po załączeniu grzania widzimy jak rysuje wykres. My chcemy aby temperatura przez nas żądana utrzymywała się. W praktyce jest to niemożliwe ale chcemy dążyć do jak najlepszego stanu. Ja założyłem sobie, że chce mieć wahania +- 0,5stopnia.
Musimy zrobić konfiguracje PID. Są to parametry sterującej grzaniem naszej głowicy. Robimy to przez wpisanie Komendy w górne okno (M303 E0 S200 C8) gdzie M303 E0 to jest sprawdzanie wartości PID, S200 to zadana temperatura, C8 ilość powtórzeń do pomiaru.
Po zakończeniu tego pomiaru dostaniemy te trzy parametry , które należy wpisać w to samo okno co ilość kroków na silniku krokowym. Warto powtórzyć ten pomiar kilkukrotnie tak aby jak najlepiej dopasować parametry.
Uff, to chyba już wszystko... a jednak natura rzeczy martwych
Po ustawieniu wszystkich parametrów PID i kroków ekstrudera, zacząłem drukować. No i znowu pojawił się problem 😊 Po puszczeniu pierwszego wydruku okazało się że zatyka się głowica. Zacząłem drążyć temat. Kilkukrotnie zmieniałem wartości PID, zmieniałem liczbę kroków, zmieniłem filamentu lecz nic to nie dało.
Dopiero po pewnym czasie doszedłem do wniosku, że jeśli mamy teraz wersje direct i jest zastosowana przekładnia to retrakcja może być za mocna. Wiec ją wyłączyłem. I udało się druk się skończył miałem detal. Niestety jakościowo słaby ale już wiedziałem gdzie jest problem.
Oryginalna wartość dla Endera 3 retrakcji to około 5mm (przynajmniej u mnie działało idealnie przy takiej wartości). Po kilku próbach udało mi się ustalić optymalną wartość po zmianie na extruder typu direct tj. 1mm i prędkość 50mm/s.
Happy end Titan Aero założony i skalibrowany
Aktualnie dalej staram się poprawić jakoś moich wydruków przy pomocy Tiana ale to już kosmetyka. Osobiście uważam ten ekstruder za bardzo udany pomysł na ulepszenie drukarki co prawda przysporzył mi kilka kłopotów ale uważam to za lekcję na przyszłość.
Zapraszam do komentowania
PS.: miałem jeszcze jeden problem z zapychającą się głowicą, kto by pomyślał że można zapomnieć o rurce PTFE 😉
Komentarze