druk 3D, Ogólna

Taśma PTFE w druku 3D – zastosowanie

ZASTOSOWANIE TAŚMY PTFE W CELU USZCZELNIENIA POŁĄCZENIA GWINTOWEGO W DRUKU 3D

Cześć,

W dzisiejszym wpisie chciałbym wam opisać proste ale skuteczne rozwiązanie problemu powstającego podczas druku 3D.

W ostatnim czasie pisałem wam o wymianie ekstrudera na nowy. Powstało wtedy sporo błędów druku, które na bieżąco rozwiązywałem. Jednak powstał jeszcze jeden, z którym musiałem trochę powalczyć. Było to wypływanie filamentu po gwincie łączącym HotEnd z radiatorem oraz po dyszy. Jest to spory problem ponieważ w momencie zbyt duże ilości tego materiały odrywał się on. W wyniku czego przyklejał się do wydruku. Powodowało to jego uszkodzenie.

  • Text Hover

Taśma PTFE - aplikacja na dyszy

Problem powstawał w wyniku złego połączenia płaszczyzny, dwóch elementów (Rurki gwintowanej łączącej hotend z radiatorem oraz głowicą drukującą. Oraz w wyniku luzów na gwintach w hotendzie. Podczas drukowania materiał w pewnym stopniu wypływa przez dysze drukującą ale jego pozostała ilość powinna zostać szczelnie w układzie. Jednam w wyniku luzów powstały w wyniku połączenia tych trzech elementów. Filament wydostaje się z układu. 
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover

Montaż dyszy z blokiem grzewczym

Szukałem kilku rozwiązań tego błędu druku. Próbowałem mocniej ze sobą skręcić elementy. Jednak nic to nie dało. Następnie podszlifowałem płaszczyzny kontaktu tak aby lepiej do siebie dolegały. Jednak w domowych warunkach splanowanie tych powierzchni aby idealny był kontakt jest bardzo trudne. Postanowiłem zatem uszczelnić gwint za pomocą taśmy PTFE. Stosuje się ją najczęściej do uszczelnienia połączeń gwintowanych w hydraulice. Taśmy te są używane do 260°C, ponieważ taka jest temperatura mięknienia materiału PTFE. Jednak w momencie kiedy drukujemy PLA, w którym temperatura robocza jest w granicach 185°C do 225°C. Spokojnie możemy użyć tej taśmy.


  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover

Wypływający filament - koniec problemu

Dzięki uszczelnieniu gwintu taśma, pozbyłem się problemu z wypływającym materiałem po gwincie. Jest to oczywiście dobry sposób w momencie kiedy drukujemy materiał PLA. oraz inne o niskiej temperaturze pracy poniżej 260°C.
         • Text Hover
Zalety:
- Uszczelnienie gwintów,
- Zniwelowanie problemu wypływającego materiału,
- Poprawa jakości wydruków (Zbędny filament nie przykleja się)
WADY:
- Według mnie brak:)
Zapraszam do dyskusji w komentarzach oraz polubienia naszej strony na FB

Author


Avatar