druk 3D, Ogólna

Porównanie Ender 3 vs Ender 3 PRO

Cześć Wszystkim,

W dzisiejszym artykule chciałbym porównać dwie drukarki firmy Creality, które ostatniego czasu zyskują coraz większą popularność w środowisku "Drukarzy". Mianowice chodzi o drukarkę Ender 3 oraz Ender 3 PRO. Tak naprawdę wersja PRO jest updatem drukarki Ender 3, ale to wyjaśni się w dalszej części artykułu. Poniżej przedstawiam największe różnice.

ENDER 3

 • Text Hover
Jest to pierwsza wersja drukarki 3D z serii Ender 3. Jej pojawienie się na rynku stworzyło sporo zamieszania ze względu na niską cenę i stosunkowo całkiem zgrabną konstrukcje pozwalająca na dobre wydruki już po pierwszym złożeniu. Stosunek cena do jakości oraz dobre wydruki, przysporzyły drukarce Ender 3 wielu fanów oraz antyfanów wśród osób działających na półprofesjonalnych i profesjonalnych drukarkach 3D. Firma Creality pokazała, że można z prostych rozwiązań, uzyskać naprawdę wysoką klasę sprzętu. Tak naprawdę mamy tutaj profile aluminiowe, silniki krokowe, płytę główna, paski, rolki kable czyli to co każda inna drukarka ale tutaj wyszło to połączenie bardzo udanie.

Aktualna cena na stronie producenta to 209,00$

ENDER 3 PRO

 • Text Hover
Jest to wersja "Poprawiona" drukarki Ender 3. Firma po około 2 latach od wydania pierwszej wersji drukarki Ender 3, stwierdziła że trzeba dodać kilka niezbędnych poprawek. I tak powstała wersja PRO. Jest droższa ale czy była warto. Poniżej pokaże różnice w sprzęcie.

Aktualna cena na stronie producenta 239,00$

Co wyróżnia Endera 3 PRO ? - różnice między drukarkami

 • Pierwszą znacząca różnicą w budowie jest inny profil aluminiowy służący do poruszania sie osi y. W enderze 3 był to 20x40 natomiast w wersjii pro 40x40. Dzięki tej zmianie mamy szerzej rozstawione kołka. Pomaga to w stabilności stołu. Nie jest tak bardzo podatny na wyginanie.
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Podczas modyfikacji został zmieniony zasilacz. Wersja PRO została zaopatrzona w nowsze rozwiązanie. Moc jest tutaj taka sama, gabarytowo również się nie zmienił ale jest znaczna poprawa na głośności sprzętu jest po prostu cichszy.

 • Został również zmodyfikowany sposób montażu zębatki na silniku krokowym. W Enderze 3 było to realizowane przez dokręcenie śrubki imbusowej. Prosty sposób skuteczny i łatwy do wymiany. W wersji PRO zostało to zastąpione wciskaną z zębatką z dodatkowym klejem. Dość problematyczne rozwiązanie kiedy chcemy dokonać modyfikacji.

Warto dodać również, że w późniejszych modelach Ender-3 (przynajmniej od marca 2019 roku) zaczęto stosować identyczne rozwiązanie osadzenia zębatek na wałkach silników krokowych jak w modelach Ender-3 Pro.

Image Caption

Michał Kula


 • Do nowszej wersji została dodana inny podkładka pod druk. W Enderze 3 była to sztywna płyta, z której jest cokolwiek ciężko odczepić. Natomiast nowa jest bardzo elastyczna. Bardzo łatwo się wygina co pozwala ją zgiąć przez co elementy same odchodzą, Bardzo proste rozwiązanie. Dodatkowo jest ona magnetyczne dzięki czemu bardzo dobrze przylega do stołu.

Sam pomysł zastosowania maty magnetycznej - bardzo dobry. Niestety nie brakuje opinii, że jej jakość pozostawia wiele do życzenia (dość szybko pojawiają się pęknięcia na jej powierzchni). Sporym minusem jest również fakt, że przy wysokich temperaturach stołu (powyżej 80 stopni Celsjusza) mata traci swoje własności magnetyczne; wydruk elementów z ABSu przy jej użyciu będzie raczej niemożliwy.

Image Caption

Michał Kula


 • Zmianie uległ wentylator na płycie głównej. Mianowice jego położenie. Ender 3 miał go u góry co mogło powodować wpadnie do niego różnych rzeczy np filamentu. Wersja PRO ma go od spodu.

 • Zmianie uległo położenie miejsca pod kabel oraz kartę SD. W Enderze 3 było to na dole co jest dość niewygodne w użytkowaniu. W wersji PRO jest u góry co ułatwia pracę.

 • Text Hover
 • Text Hover
 • Została dodana opcja MOTION w sterowaniu drukarką bezpośrednio z panelu. Można dzięki temu modyfikować takie wartości jak (Vmax osi, Vmin, Z offset, Akceleracje, Przyspieszenia) bez używania komputera.

W późniejszej fazie produkcji podstawowej wersji Endera 3 firmware został zaktualizowany i powyższe opcje zostały dodane.

Image Caption

Michał Kula

Wymieniłem największe różnice w obydwu drukarkach. Pozostałe elementy takie jak profile, ekstruder, silniki krokowe, paski itd są takie same. Po wykonaniu wydruków na obydwu drukarkach nie będziemy w stanie zobaczyć jakichkolwiek różnic. Czy warto jest zapłacić więcej za wersje PRO? I tak i nie. To w zależności czy chcemy sami zmodyfikować Endera 3 za różnice w cenie i mieć jeszcze lepszy efekt. Bo możemy kupić już zmodyfikowaną i cieszyć się drukiem. Według mnie zmiany są dobre i przydatne ale zmodyfikowałbym jeszcze inne elementy. Więc Creality powinien sprzedać je w tej samej cenie zrobić taki darmowy Upgrade. Ponieważ taka kosmetyka nie jest warta różnicy.

Jak słusznie zauważyłeś.. Nie ma sensu przepłacać. Tym bardziej, że większość drobnych 'udogodnień' z wersji 'PRO' została finalnie wprowadzona do podstawowej E3 w późniejszym etapie produkcyjnym. Osobiście wybrałem wersję Ender 3X (10$ droższą od E3) z dodatkową, hartowaną szybą i zestawem kilku zapasowych dysz. Obszar druku jest na tyle niewielki, że zwiększenie sztywności w Ender 3 Pro nie wniosło nic do poprawy jakości wydruków. Za różnicę w cenie spokojnie można kupić nową, 32bitową płytę ze sterownikami TMC 2209 (BIGTREETECH SKR MINI E3 V1.2), która skutecznie wyciszy nam silniki, poprawi jakość wydruków oraz umożliwi zainstalowanie dodatkowych bajerów, m.in. BLTouch - polecam!

Image Caption

Michał Kula

 

A ty jak sądzisz? Ender 3 PRO jest lepszy czy to tylko chwyt marketingowy, a za rónice 30$ można wykonać ciekawsze ulepszenia tej budżetowej drukarki

Author


Avatar