Ogólna

NI DIAdem Program do edycji danych testowych – Pięć głównych opcji

Cześć,

W dzisiejszym artykule chciałbym się podzielić z wami moim doświadczeniem z programem NI DIAdem od National instruments. Jest to narzędzie stworzone w celu analizy i obróbki danych testowych, pomiarów etc.. Jest to oprogramowanie płatne, a poniższy artykuł powstał na wersji próbnej. 

Bardzo często podczas pracy konieczne jest stworzenie wykresów, których nie znajdziemy w standardowym pakiecie Excela. Dane muszą zostać odpowiednio sformatowane oraz ujęte w postaci wykresów zestawieniowych, porównawczych, gdzie mamy 3,4,5 i więcej skal odniesienia lub też innego typu formie graficznej. Poniżej przedstawię Wam prosty przykład wykorzystania oprogramowania DIAdem do tego celu. Do analizy wykorzystam dane dostępne w podstawowym pakiecie. Jest ich sporo i dla pierwszych naszych operacji w celu nauki jest to ilość wystarczająca. Ja skupiłem się na danych temperatury.

Etapy które będziecie mogli prześledzić:
  • przedstawienie programu
  • podgląd danych, zakładka "view"
  • analiza danych, typ wykresu - zakładka "analysis" 
  • Tworzenie raportów pomiarowych, zakładka "Report"
  • Tworzenie własnych skryptów automatyzujących pracę 

  • Text Hover

Przedstawienie programu DIAdem

Obszar menu głównego jest to miejsce, w którym możemy wybierać, które dane nas interesują. Po prawej stronie w oknie mamy już załadowane dane jest tu przykładowo temperatura

Po lewej stronie mamy karty ze wszystkimi możliwymi obszarami pracy.

           

  • Text Hover
Formaty danych, jest ich bardzo duża ilość od bardzo prostych jak .txt  bardzo często w tym formacie mamy wyniki z maszyny trzeba pamiętać aby to były dobrze utworzone i nazwane kolumny ponieważ z nich są tworzone serie danych w programie.

Aby załadować nowe dane należy kliknąć ikonce folderu (Load data file) lub przeciągnąć interesujące nas dane w okno po prawej stronie.
          
            
  • Text Hover
  • Text Hover

Zakładka "View", podgląd danych w DIAdem

W zakładce tej mamy widoczne dane ze wszystkich kanałów. Można je tutaj przedstawiać na wykresie. Wystarczy przeciągnąć interesującą nas kolumnę na okno z wykresem i otrzymamy nasz wykres. Dzięki temu możemy odczytać interesujące nas obszary najeżdżając kursorem na interesujący nas obszar. Otrzymamy dzięki temu wartość X oraz Y wykresu.

  • Text Hover
  • Text Hover

Zakładka "Analysis", sposób przedstawienia danych i typ analizy

W tej opcji możemy modyfikować, analizować istniejące dane. Jest możliwość dzielenia, mnożenia potęgowania. Co jest bardzo pomocne podczas uzyskania wyników niestabilnych.  Aby z nich dostać „wygładzony” wykres należy podnieść go do opowiadającej nam potęgi.

Jest tutaj dosłownie masa opcji do modyfikacji danych, tworzenia nowych z istniejących, wyciągania interesujących nas obszarów. Ciężko jest opisać wszystkie możliwości, w krótkim artykule. Jeśli byłby ktoś zainteresowany trzeba się zagłębić w szkoleniach z programu.  

Po stworzeniu nowych kanałów danych, możemy je zobrazować w zakładce VIEW tak jak to robiliśmy z podstawowymi danymi lub wykorzystać w raporcie końcowym.
  • Text Hover

Zakładka "Report", generowanie raportów pomiarowych

Jest to opcja, w której tworzymy raport. Czyli interesujące nas wykresy z informacjami. Można tutaj wykorzystać wszystkie nasze kanały danych.  Po skończonej pracy możemy z każdego stworzonego wykresy wykonać plik .pdf lub bezpośrednio prezentacje PowerPoint.

Po lewej wybieramy jeden z dostępnych wykresów. Mamy możliwość stworzenia liniowych, słupkowych, kołowych itd. Jest ich sporo wiec zawsze jakiś się znajdzie do naszych potrzeb.

  • Text Hover
Aby wykonać wykres z interesujących nas danych, należy kliknąć dwukrotnie na wykres.  Pojawi się nam okno, w którym można wykonać modyfikacje wykresu. Mamy kilka zakładek. Można w nich wybrać dane osi x i  y, z których zostanie stworzony wykres. W kolejnej zakładce modyfikujemy osie ich wielkość, wartości startu oraz koca, grubość i rodzaj linii. Mamy też możliwość precyzyjnego ustawienia całości na karcie. Każdy z elementów wykresy np. Legenda może zostać przez nas precyzyjnie umieszczona na wykresie.

Ogromną zaletą tego programu jest możliwość zapisanie wzoru naszego wykresu. Jak raz sobie sformatujemy wykres, ustawimy wszystkie elementy idealnie dla nas możemy zapisać ten format i niego korzystać. W momencie wrzucenia w ten arkusz kolejnych próbek danych wszystko będzie wyglądało identycznie pod względem formatu. Co przy złożonych raportach jest preferowane w celu utrzymania schludności naszego raportu. Znaczenie lepiej i prościej przegląda się takie wyniki niż jak wszystko jest na innych arkuszach wykonane.
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover

Skrypty własne w programie DIAdem

Opcja ta służy do wykonywania operacji na wszystkich danych. Można tutaj napisać własny skrypt do zamiany jednostek globalnie dla wszystkich kanałów zawierających interesującą nas dane. Przykładem może być tutaj siła. Z maszyn otrzymujemy często wyniki w N a na wykresach chcemy mieć kN. Aby nie musieć zmieniać w każdym kanale osobno jednostki bo mamy ich np. 100 to w zakładce Script wystarczy napisać globalny skrypt do zamiany wartości czyli podzielenia wartości przez 1000.

Można tutaj robić o wiele więcej. Zamieniać jednostki, usuwać błędny powstałe podczas kopiowaniu danych np. przesuniecie wykresu.




  • Text Hover
Reasumując NI DIAdem jest to oprogramowanie według mnie doskonałe dla osoby pracujące jako osoba pracująca w laboratorium obrabiająca dane, tworząca raporty pomiarowe. Wystarczy się wdrożyć w ten program i praca idzie gładko i przyjemnie a do tego można wynieść sporo informacji jakich nie uda nam się wyciągnąć np. z arkusza kalkulacyjnego.

Zachęcam do pracy w tym programie, planuje dodać jeszcze szerszy opis dla każdej opcji.

 Zapraszam do dyskusji w komentarzach oraz polubienia naszej strony na FB.

Author


Avatar