Ogólna

Mini frezarka CNC 3018 PRO – Montaż i Konfiguracja!

Cześć,

Chciałbym dzisiaj opisać wam moją przygodę z Grawerka CNC 3018 PRO. Jest to prosta mała frezarka z laserem o grawerowania. Bardzo przyjemne proste narzędzie do domowych potrzeb. Zakupiona przeze mnie na alliexpress za 1100zł z dostawą z Czech. W zestawie został dołączony laser 5500mW za pewne on stanowi sporą cześć tej ceny.

Napotkałem podczas jej uruchamiania na wiele komplikacji ale to dobrze bo je opisze i sposób na ich rozwiązanie.

Zapraszam do czytania i polubienia naszej strony na FB
CNC 3018 PRO

Jest to grawerka CNC z wrzecionem ER11 praz laserem. Można na niej frezować drewno, sklejkę, skórę, pleksiglass oraz inne miękkie materiały. Jest jednak za mało sztywna do frezowania metali ale oczywiście można spróbować to zmodyfikować.


Specyfikacja:

 • rozmiar pracy: 210x210x300 mm
 • Wrzeciono: ER11
 • Laser: 5500mW
 • Chipset płyty głównej: GRDL 0.9
 • Text Hover
 • Text Hover
MONTAŻ
Sam proces montażu przebiegł bardzo dobrze i bez większych przeszkód.  Było kilka niezgodności zawartości pudełka z informacjami w instrukcji. Nie są to jednak trudności nie do uniknięcia po prostu na magazynie mieli inne elementy o tej samej funkcji to takie dali.

Podążając według instrukcji można w ok 1 godzinę skończyć cały montaż. Jest ona bardzo skrupulatna i sensownie napisana wiec idąc krok po kroku każdy da sobie radę. W pudełku są wszystkie elementy łącznie z kluczami do zmontowania całości. 

Element wózka z zamocowanym napędem osi z jest już zmontowana i dołączona w całości. Co oczywiście jest pomocne przy procesie budowy CNC 3018 PRO. 

Niezgodnością z instrukcją były T-Nutsy w spisie elementów są pokazane jako wkładane równolegle do otworu w profilu i obracane o 90° tak aby je zablokować. Niestety w opakowaniu były nakrętki do wkłada od czoła do profilu. W krokach w instrukcji wcześniej się blokuje te otwory wiec musiałem wszystko rozkręcić.  Ale po złożeniu ponownie wszystko działało.

Jakość elementów z jakich została wykonana frezarka CNC 3018 PRO mógłbym określić jako średnią. Do profili aluminiowych no to nie da się przyczepić bo to aluminium i jest OK. Niestety plastikowe elementy, w których mamy łożyska już nie są dobre. Plastik jest dość tandetny. Przez co ustawienie poprawnie stołu oraz prowadnic osi z wózkiem jest problematyczna ale wykonalna. Z drugiej strony czego możemy oczekiwać za 1100zł najważniejsze, że finalnie działa.
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
Instalacja oprogramowania:

No i tutaj zaczynają się schody. Pewnie sporo z was, którzy mają ten sprzęt lub podobny bardzo szybko przeszło przez proces instalacji no ale ja mam zawsze pecha i trafie na jakieś przeszkody.

Instrukcja jest dołączana na pendrivie z wszystkimi programami po poprawnego działania grawerki CNC 3018 PRO.  Na filmie widać, że w ciągu 7 min można zakończyć cała zabawę. 

Sam proces podłączenia nie jest trudny. Wpinamy kabel do płyty głównej do obrabiarki a drugi koniec w port USB naszego komputera. Następnie przechodzimy do plików dostarczonych od producenta otwieramy plik „DRIVE” i instalują nam się sterowniki.  Musimy sprawdzić jaki jest numer naszego portu do którego wpięliśmy obrabiarkę. 

Wchodzimy Mój komputer - > Prawym przyciskiem myszy właściwości - > po lewej menager sprzętu - > w drzewie rozwijanym znajdujemy zakładkę z portami COM Port w CH340 to jest ten dla naszych zadań.

Po zainstalowaniu ze statusem SUCESSFULL klikamy ok i zamykamy.  Przechodzimy do programu GRBLcontrol. W nim w zakładce settings wybieramy port z którym mamy połączoną CNC 3019 PRO. W tym momencie powinien pokazać się nam komunikat „[CTRL+X] < Grbl 0.9j ['$' for help]” a w prawym górnym rogu w polu Status powinien być komunikat Idle. I w tym momencie możemy poruszać osiami oraz wrzecionem ustawiając obroty. 

 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
Błędy instalacji:

Niestety w moim przypadku nie było tak kolorowo.  Komunikat „[CTRL+X] < Grbl 0.9j ['$' for help]” pojawił mi się ale w polu status miałem informacje Opened Port. Przez co nie mogłem poruszać osiami ani pracować.  Wszystkie operacje powtarzałem kilkukrotnie sprawdzałem połączenia niestety  nic to nie dało.  W modelu jaki ja mam jest dołączony pilot do obsługi offline. We wszystkich tak naprawdę jest to dołączone.  Ale u mnie on okazał się problemem po jego wypięciu udało mi się poprawnie połączyć  dzięki czemu mogłem poruszać osiami oraz wrzecionem. Ale jak to ja miałem pecha bo oś Z nie działała wiec musiałem skontaktować się z dostawcą z prośbą o wymianę płyty głównej. Po jej wymianie wszystko już działało poprawnie razem z pilotem do offline. Wiec jeśli będziecie mieć taki problem tzn. Opened Port, odepnijcie pilot i powinno zadziałać.
Błąd Połączenia
 • Text Hover
Poprawne połączenie
 • Text Hover
Po podłączeniu lasera z płytą główną i ustawieniu w wózku rozpocząłem konfiguracje.  

Po połączaniu z programem mogłem poruszać osiami (Bez osi Z bo nie działała) ale niestety nie odpalał mi się laser w wersji weak i strong. Co się okazało na laserze było pokrętło do włączenia i ustawienia mocy lasera i je trzeba było przestawić może to głupie ale nigdy nie pracowałem na takim sprzęcie i nie widziałem. Pewnie wiele osób o tym nie wie a w instrukcji nie ma o tym słowa. Co ciekawe był problem również z kablem miedzy płyta główną a laserem nie chodzi o sam kabel tylko jego stronę połączenia. Przy pierwszym połączeniu nie działał laser natomiast jak zamieniłem wtyczki tzn. tą co wypiłem z lasera dałem do płyty a z płyty do lasera to magicznie zadziałało. W sumie nie wiem czemu tak było ale działa. 


 • Text Hover
 • Text Hover
Materiały:

Maszyna ta współpracuje z wieloma materiałami. Pozwala na wypalanie laserem oraz frezowanie. Dzięki czemu można wykonać duża ilość ciekawych rzeczy.

Materiały:
- Drewno
- Sklejka
- Skóra
- Bambus
- Aluminium
- Pleksiglas
i jeszcze wiele innych
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
Programy do obsługi:

Do obsługi całej maszyny wykorzystywać można po kablu kilka programów lub z poziomu wygenerowania pogramy i zapisania na karcie SD wgrywać bezpośrednio do maszyny.Do lasera można wykorzystywać podstawowy program LiteFire ale ja przeczytałem sporo pozytywnych opinii na temat LaserGRBL i to z niego aktualnie korzystam.  Myślę, że sporo bardzo ciekawych rzeczy można na nim wykonać. Moc jaką mam pozwala nawet na wycinanie elementów w drewnie wiec można tworzyć ciekawe elementy. 

Do obsługi frezowania wykorzystałem program Fusion 360. Jestem wielki fanem tego programu ponieważ można w nim zrobić element o raz stworzyć program GCode.  Moduł CAM jest naprawdę bardzo przyjazny i dobrze się w nim pracuje ale to temat na inny opis.  To w nim stworzyłem pierwsze programy na CNC 3018 PRO.  Żeby lepiej na nim pracować zakupiłem frezy od 0.8mm do 3mm. Dzięki temu, że mamy tutaj głowice  ER11 można stosować różne rodzaje frezów wiec można ładne dokładne elementy tworzyć. W Fusion 360 możemy prosto dodać parametry tych frezów wiec program wychodzi naprawdę dokładnie.

Programy do obługi:

- GRBL Control
- GRBL Controller
- LiteFIRE
- LaserGRBL
- ARTCAM
- Fusion 360
- CopperCAM
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
Pierwsze frezowanie:

Pierwszy element jaki testowo użyłem do sprawdzenia pracy. Była kostka stworzona w Fusion 360. Jako, że ten program zawiera też możliwość generowania Gcodu to z tego skorzystałem. Cały ten proces na pewno opisze w innym wpisie.

Mając już gotowy GCode załadowałem go do programy GRBLControl i przystąpiłem do pracy. Cały proces przebiegł z pewnymi komplikacjami ale to spory temat do innego wpisu. Na pewno niebawem to zrobię ponieważ może się przydać wszystkim co planują zakup tej frezarki.

Po skończonej pracy maszyna się wyłączyła i miałem gotowy element wyfrezowany przez moją mała frezarkę.


 • Text Hover
 • Text Hover
 • Text Hover
Podsumowanie:
Moim zdaniem jest to bardzo fajny sprzęt do zrobienia sobie wielu ciekawych elementów do ozdoby domu oraz funkcjonalnych elementów. Sama grawerka CNC 3018 PRO jest prosta w obsłudze i po poświęceniu kilku godzin można ją dobrze ustawić. Tak aby bardzo fajnie nam grawerowała i frezowała. Jeśli ma ktoś wolne 1100zł i chęci do pobawienia się to zachęcam do kupna.
Ja jestem tutaj nastawiony na naukę programowania CAM wiec myślę, że po spędzeniu kilkunastu godzin na frezowaniu na niej. Będę mógł się przenieść na większy, droższy sprzęt bez obawy, że go uszkodzę.
Zapraszam do dyskusji w komentarzach oraz polubienia naszej strony na FB.

Author


Avatar