druk 3D, Ogólna

Jaki Ekstruder wybrać? Bowden vs Direct

Cześć,

Jakiś czas temu wymieniłem w moim Enderze 3 ekstruder, była to zamiana z orginalnego ekstrudera typu bowden na ekstruder Titan AERO, przy czym wraz z wymianą mogłem wybrać również czy pozostanę przy wersji bowden, a może zmienię na wersję direct.W tamtym czasie robiłem porównanie tych dwóch wersji, tak naprawdę tylko dla siebie. Chciałbym jednak z wami się tym podzielić. W tym wpisie przestawię wam wady oraz zalety obu wersji.
  • Text Hover

Direct

Wersja Ekstrudera, w której zarówno głowica drukująca jaki i cały mechanizm podający filament znajdują się bezpośrednio na tym samym wózku. Jest to proste i uniwersalne rozwiązanie ponieważ nie nastręcza problemów z drukiem różnymi tworzywami sztucznymi.

Bowden

Cechuje się on podawaniem materiału (Filamentu) przez długą i elastyczną teflonową rurkę. Wszystkie elementy takie jak silnik krokowy, zębatka podająca itd. są przymocowane do ramy drukarki skąd jest podawany filament do głowicy drukującej, umieszczonej na wózku.

Direct kontra Bowden

  • Text Hover
  • Text Hover
  • Zwiększona masa wózka przez zamontowanie ciężkiego silnika krokowego bezpośrednio przy głowicy drukującej,
  • Możliwe jest splątanie filamenty przed dojściem do ekstrudera przez poruszający się wózek.
  • Możliwe jest stosowanie dużo mniejszej wartości retrakcji co bezpośrednio wpływa na jakoś druku.
  • Dzięki możliwości zastosowania małej retrakcji lub jej braku jest możliwe drukowanie gumy co przy ekstruderach typu Bowden jest bardzo trudne.
  • Konieczne jest stosowanie mniejszych prędkości druku ale te wartości nie mają diametralnej różnicy.





  • W tej wersji jest możliwa łatwa wymiana wszystkich elementów ponieważ znajduje się on poza głowicą drukującą.
  • Mała szansa na splątanie się filamentu. Jest tak dzięki podawaniu materiału zawsze z tego samego miejsca,
  • Mała masa wózka. Wpływa to na bezwładność całego elementu. Pozwala to na szybsze zmiany ruchu głowicy, zwiększa prędkość drukowania, zwiększa dokładność. Szczególnie jest to istotne dla osi x oraz y,
  • W tej wersji filament jest podawany przez długą teflonową rurkę, należy pokonać większą siłę tarcia. Dla tego wykonywane rurki są z PTFE, który ma niski współczynnik tarcia.
  • Może też dochodzić do przeginania filamentu w tubie co może skutkować pogorszeniem się wydruków lub całkowitym zatkaniem urządzenia,
  • Jest konieczne stosowanie sporej retrakcji materiału co wpływa na jakość drukowania.

Podsumowanie, czyli co tak naprawdę wybrać ?


Uważam, że każda wersji ekstrudera jest na swój sposób dobra tak naprawdę trzeba sprawdzić co nas interesuje i do czego będziemy używać drukarki. To od nas samych zależy czego wymagamy od wydruków. Na rynku jest dostępna bardzo szeroka gama ekstruderów. Każdy jest inny ale dzielą się na te dwie główne grupy. Przed wymiana warto się zastanowić jaki będzie dla nas odpowiedni.

Bardzo ważne jest aby po wymianie skonfigurować drukarkę właściwie od zera. Trzeba zmienić parametry drukowania takie jak retrakcja oraz prędkość druku. Pokazywałem to podczas mojej wymiany ekstrudera i bloku grzewczegoJa w swojej drukarce wymieniłem ekstruder z wersji Bowden na Direct i jestem z tego bardzo zadowolony. Używam bardzo niskich wartości retrakcji lub wcale ponieważ najczęściej drukuje elementy z elastycznych tworzyw sztucznych.

Dodam tylko, że z perspektywy czasu i rozwoju druku 3D, obecnie wybrałbym jednak rozwiązanie typu Direct, ponieważ wiele usprawnień z dziedziny elektroniki i usztywnienie konstrukcji pozwoliło pozbyć się większości wad rozwiązania typu Direct. W przypadku ekstruderów typu Bowden, nadal nie znalazłem dobrego rozwiązania na klinowanie się filamentu wewnątrz dobrze dopasowanej rurki teflonowej łączącej mechanizm podający z głowicą drukującą.

Image Caption

Konrad Potiomkin

 

Zapraszam do dyskusji w komentarzach oraz polubienia naszej strony na FB.

Author


Avatar