Ogólna, skanowanie 3D

GOM Inspect – porównanie modelu CAD i skanu 3D w 5 prostych krokach

Cześć,
W dzisiejszym wpisie chciałbym wam przedstawić bardzo inteligenty i zarazem prosty program do analizy skanów 3D. Oprogramowanie GOM Inspect jest wykorzystywanym w wielu branżach m.in w Automotiv. Dzięki niemu można porównać wykonany detal z idealnym modelem 3D. Oczywiście posiada wiele innych funkcji ale dzisiaj skupie się na najprostszym porównaniu modelu CAD z skanem MESH. Dodam tylko że oprogramowanie GOM Inspect jest udostępnione darmowo, jest również płatna wersja GOM professional, która wg. mnie w przypadku prostych, pojedynczych analiz nie jest potrzebne. 

Etapy przez które przejdziemy:
- Opis programu i funkcjonalności
- Instalacja GOM Inspect
- Tworzenie pierwszego projektu w GOM Inspect
- Przygotowanie danych wejściowych 
- Bazowanie modelu CAD do Skanu 3D
- Porównanie elementów
- Tworzenie etykiet pomiarowych

Życzę miłego czytania

GOM INSPECT

Jest to oprogramowanie służące do analizy danych jakim są skany 3D. Wykorzystywane w kontroli jakości, produkcji oraz rozwoju produktu.Dzięki dostępnym funkcją można bazować detal idealnie z rysunkiem części. Przeanalizować wszystkie wymiary (2D, 3D, GD&T, SPC). Mamy możliwość stworzenia raportu końcowego.
Zastosowanie Oprogramowania GOM:

- Tworzenie siatek wieloboków z chmur punktów
- Przetwarzanie siatek
- Import CAD
- Import Danych TK
- Bazowanie
- Porównywanie danych nominalnych z rzeczywistymi
- Analiza GD&T
- Kontrola profilu lotniczego
- Kontrola w oparciu o krzywe
- Kontrola w oparciu o punkty
- Analiza ruchu i odkształceń
- Kontrola defektów powierzchni
- Kontrola Parametryczna (GOM Inspect Professional)
- Funkcje uczenie przez zastosowanie
- Analiza trendów, SPC i odkształceń
- Wirtualne pomieszczenia pomiarowe (VMR) (GOM Inspect Professional)
- Tworzenie raportów
- Digital Assembly
- Next steps in automotive car body
- Smart inspection

  • Text Hover

Instalacja oprogramowania GOM Inspect (wersja darmowa)

Pierwszą i najważniejszą rzeczą przed rozpoczęciem pracy jest instalacja oprogramowania GOM Inspect. Jeśli oczywiście go nie posiadamy. Można go ściągnąć i zainstalować. Jest też możliwość pracy w programie po polsku co nie jest częste w programach tego typu. Jeśli ktoś woli język Polski jest tama możliwość.
Wymagania sprzętowe nie są wygórowane wiec nie powinno być problemów z instalacją i działaniem. Jednak należy pamiętać, że podczas obróbki większych modeli szczególnie skanów z bardzo rozbudowaną siatką to trzeba mieć komputer ze sporą ilość pamięci RAM oraz porządnym procesorem.
  • Text Hover

Przygotowanie danych wejściowych

W celu rozpoczęcia pracy musimy przygotować sobie model sprawdzany oraz nasz idealny CAD.
Skany najczęściej są w formatach stl, i taki będzie odpowiedni dla GOMa. Natomiast nasz idealny wzorzec  powinien być w formacie.stp lub .step.
Wydruk został wykonany na drukarce Ender 3. Następnie został zeskanowany skanerem Shining Einscan Pro. Dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić jakość druku wykonanego na drukarce 3D.
  • Text Hover
  • Text Hover

Rozpoczęcie pracy z GOM Inspect

Krok pierwszy: tworzenie projektu GOM

Po uruchomieniu programy, widzimy okno z kilkoma oknami do kliknięcia. Są to główne konkretne kroki. Nas interesuje stworzenie Nowego projektu.

U góry programu mamy szereg opcji wykorzystywanych przy analizie modeli. Nie ma sensu teraz rozpisywać się do czego wszystkie służą, najlepiej podczas pracy opisze wykorzystywane funkcje.

Dodanie naszych danych do analizy jest banalnie proste, wystarczy przeciągnąć je z folderu na główne okno programu


  • Text Hover
  • Text Hover
Krok Drugi: Dodawanie danych wejściowych

Dodanie naszych danych do analizy jest banalnie proste, wystarczy przeciągnąć je z folderu na główne okno programu.

Po przeciągnięciu pokażę nam się po lewej stronie drzewo z odpowiednio plikiem CAD oraz siatką MESH. Mamy też tam zapisywane wszystkie operacje jakie dodajemy na nasz model. Mogą to być np. Etykiety, bazowania, konstruowane elementy oraz układy współrzędnych.
  • Text Hover
  • Text Hover
Krok Trzeci: Bazowanie wstępne

Po dodaniu modelu CAD I Mesh należy je ta ustawić aby najlepiej do siebie pasowały. Jest to konieczne aby nasze porównanie do siebie dwóch obiektów miało sens. GOM Inspect pozwala nam na bardzo dużą możliwość dopasowania elementów. W tym artykule chce przedstawić ogólne działanie programu wiec na temat bazować zrobię odrębny wpis.
  • Text Hover
  • Text Hover
Krok Czwarty: Porównanie elementów

W momencie jak mamy już wszystko ustawione. Możemy przystąpić do analizy wykonania części. Do tego celu posłużyć nam może inspekcja CAD. Mamy tutaj możliwość wyboru. Czy ma być ona zrobiona nad CAD lub Mesh. Różni się to kierunkiem pomiaru. Najlepiej jest wybrać CAD jako element bazowy to od niego była mierzona odległość.
Po wybrani u tej opcji pokaże nam się okno do wyboru kilku opcji. Można tutaj ustawić maksymalna odchyłkę pokazywaną. Skale odległości oraz kątów.
Gdy klikniemy ok pokaże nam się siatka kolorów na CAD. Mesh pozostanie widoczny wiec w drzewie po lewej można wygasić. Pokaże nam się paleta kolorów rozłożona na elemencie CAD. Po prawej mamy możliwość zmiany skali kolorów. Tak aby lepiej widzieć niedoskonałości wykonania elementu.

  • Text Hover
  • Text Hover
Krok Piąty: Dodawanie etykiet

Aby dokładniej sprawdzić konkretne obszary elementu można przyczepić etykiety w danym punkcie.  Wybieramy z paska inspekcja -> etykiety odchyłki. W tym momencie GOM podpowiada nam aby wcisnąć CTRL i kliknąć lewym przyciskiem myszy w interesujący nas obszar. Dzięki temu pokaże nam się wartość liczbowa odchyłki w danym miejscu. Jest to bardzo przydatna opcja.  Prosto można zobaczyć jaką mamy odchyłkę od wymiaru nominalnego. Dzięki czemu możemy sprawdzić jakoś wydrukowanego przez nas elementu.
  • Text Hover
W tym wpisie chciałem wam pokazać ogólnie do czego można wykorzystać oprogramowanie GOM Inspect. W kolejnych wpisach będę chciał się zagłębić w po szczególne funkcje programu.  Możliwości jego są ogromne wiec w wielu dziadzinach znaleźć może zastosowanie.

Dziękuje za uwagę i zapraszam do kolejnych wpisów w tym temacie oraz do polubienia naszej strony na Facebooku

Author


Avatar