druk 3D, Ogólna

Ender 3 krok po kroku montaż i kalibracja

Pierwsze kroki z drukarką Ender 3

Ender 3 jest to pierwsza drukarka 3D, którą miałem przyjemność składać samemu. Chciałbym przedstawić sam proces jak i wszystko przez co musiałem przejść podczas tego montażu. Drukarkę otrzymałem prosto z chin i byłem bardzo podekscytowany możliwością złożenia jej. Rozpocząłem oczywiste od otwarcia pudełka przeglądu części i zapoznania się z instrukcją. Zawierała ona obrazkowy opis części, oraz komiks z dwunastoma krokami postępowania. Jest ona w prosty sposób rozwiązana więc nawet osoba z najprostszym pojęciem sobie z nią poradzi. Oczywiście przed samym rozpoczęciem składnia, obejrzałem kilka pomocnych filmów na YouTube.

W zestawie został dołączony komplet kluczy, który w 100% wystarczy do złożenia całości. W przypadku jeśli nie posiadamy konkretnych narzędzi w domu, nie trzeba się martwić. Podczas montażu podążałem zgodnie z krokami instrukcji i nie napotkałem większych problemów. Tylko w jednym momencie musiałem rozkręcać elementy, ale to przez moje niedopatrzenie. Jednak szybko dostrzegłem problem i w prosty szybki sposób można było go naprawić. Uważam, że można spokojnie przez całość w ok. 1,5h jednak mi to zajęło troszkę więcej przez inne obowiązki.
  • Text Hover
  • Text Hover

Kalibracja

W kolejnym etapie rozpocząłem kalibrowanie, ustawianie drukarki w celu rozpoczęcia przygody z drukiem na Enderze-3. 

Przygotowałem kartkę papieru tak aby ustawić dyszę na odpowiedniej wysokości skalibrować położenie. Jednak niestety przy pierwszym dojeździe do położenia Home już zauważyłem sporą różnice w osi Z. Kartka papieru przygotowana w celu ustawienia dyszy nie była potrzebna bo wysokość wynosiła około 1mm. Jako pierwszą możliwość błędu uznałem zbyt wysokie położenie krańcówki na osi Z, prawdę powiedziawszy ktoś mi to podpowiedział ;). Od razu zabrałem się za obniżenie jej. Pomogło to w pewnym stopniu. Szczelina na osi Z zmniejszyła się do ok 0.5 mm. Jednak dalej było to znacznie za dużo. Na szczęście w Enderze 3 jest prosty sposób regulacji położenia stołu na osi z. W rogach są umieszczone pokrętła służące do regulacji wysokości. Po kilkunastu minutach udało mi się ustawić tą szczelinę jak mi się wydawało na odpowiednim położeniu.

Załadowałem pierwszy model testowy ustawiłem położenie home, przesunąłem filament do ekstrudera i mogłem rozpocząć przygodę z drukiem. Po ok 5s od startu drukowania zorientowałem się, że coś jest nie tak. Odpowiedź byłą prosta zbyt duża szczelina. W celu lepszego sprawdzenia poprawności ustawienia stołu, ściągnąłem model specjalnie do tego stworzony. Po kilku drukach tego elementu i kalibracji pokrętłami, filament dobrze przylegał do stołu. Wiec podjąłem kolejną próbę druku docelowego “statku”:) Tym razem wszystko się udało i miałem mój pierwszy model wydrukowany na drukarce Ender 3.

Podsumowanie

Wszystko poszło naprawdę łatwo i przyjemnie, tyle że mam o tym jakieś pojęcie i nie boje się wyzwań. Dla zwykłego Kowalskiego, który potrzebowałby sprzętu typu plug and play, raczej nie polecam tej drukarki. Myślę, że każdy hobbysta poradzi sobie z montażem i kalibracją. Mile też mnie zaskoczył fakt, że w zestawie jest dołączone więcej śrub i podkładek niż jest potrzebne do złożenia. Często takie małe elementy mogą się zapodziać wiec warto je mieć w zapasie. Każdy na pewno składał meble z zestawu do samodzielnego montażu i tam zawsze jest wszystko wyliczone co do sztuki. Wiec zakupy produktu z chin pod tym względem są lepsze i dają nam większy komfort. Ja jestem bardzo zadowolony, aktualnie drukarka chodzi praktycznie cały czas. Planuje ulepszać konfiguracje o czym na pewno napiszę.

ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA 
WADY:
  • Problematyczna kalibracja
  • Jakość wydruków, no cóż są lepsze jakościowo drukarki, choćby Prusa
  • Brak napinaczy pasków
ZALETY:
  • Stosunek Cena do jakości. W promocji udało mi się kupić endera za 550 zł, tak więc nie jest to wielki wydatek.
  • Dosyć łatwy montaż
  • Zapasowe części
  • Drukuje dobrze od pierwszego strzała

Author


AvatarAvatar