druk 3D, Ogólna

Ekstruder BMG kalibracja i montaż na przykładzie Anycubic 4Max

Cześć,

Obiecywałem wpis dotyczący BMG i taki dostaniecie. Dobra zaczynając od początku, ekstruder BMG Bondtech zaprojektowano z myślą o obustronnym prowadzeniu filamentu podczas druku 3D, co pozwoliło na wyeliminowanie wielu problemów związanych z podawaniem filamentu do dyszy a tym samym jakością samego druku. Dodatkowo sam kształt, design całego ekstrudera został tak zaprojektowany aby wyeliminować wszelkie możliwe wolne przestrzenie pomiędzy rolkami podającymi, a otworami prowadzącymi filament, co pozwala na druk z filamentów elastycznych np.: TPU. 

Ekstruder BMG bondtech dane producenta

Opis producenta:

Bondtech BMG wykorzystuje przełożenie 3: 1, koła zębate wykonane są ze stali hartowanej i obrabiane są maszynowo. Niezależnie od faktu czy potrzebujesz wydruk wysokiej jakości na małej średnicy dyszy czy potrzebujesz zmniejszyć czas wydruku, BMG bondtech pozwala na równomierny rozkład sił pchających filament i odpowiedni docisk. 

Dane producenta: 
  • waga: 139g
  • przełożenie 3:1
  • średnica filamentu 1,75mm lub 3mm (wersja do wyboru) 
  • temperatura pracy: 0-80 st. C
  • Wartość kroków: 415 

Ekstruder BMG strona producenta 
  • Text Hover

Ekstruder BMG montaż w kilku prostych krokach, na przykładzie drukarki Anycubic 4MAX 

Krok I - przygotowanie mocowania i przejściówek

Wydrukować niezbędne zamienniki elementów mocujących do wózka w drukarce Anycubic 4MAX lub jeżeli posiadacie inne drukarki od Creality, Anet, Anycubic, czy co tam jeszcze na rynku jest, po prostu musicie poszukać na thingiverse rozwiązania dla Siebie. (Dla drukarki Anycubic 4Max rozwiązania mocowań ekstrudera BMG oraz BMG + E3D możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej, po kliknięciu zostaniecie przekierowani na stronę z plikami CAD). Ewentualnie zaprojektować samemu, co nie powinno być większym problemem. Jeżeli jednak macie problem z projektowaniem to zapraszamy do kontaktu, taki mały projekt przygotujemy całkowicie za darmo, oczywiście potrzebne będą wszystkie niezbędne wymiary. 
  • Text Hover
  • Text Hover

Krok II  - demontaż obecnego ekstrudera z drukarki

Wszystkie elementy przygotowane, wydrukowane, sprawdzone i spasowane ?? 

Teraz musisz tylko rozkręcić wszystkie elementy przymocowane do twojego wózka / karetki zaczynając od: 
  1. wyjęcia rurki teflonowej ze złącza pneumatycznego
  2. usunięcia zalegającego filamentu (najlepiej na delikatnie podgrzanym ekstruderze)
  3. odkręcenia i wyjęcia grzałki
  4. odkręcenia i wyjęcia termopary 
  5. rozkręcenia śrub mocujących wentylator z silnikiem i eksruderem
  6. rozkręcenia od dołu śrub mocujących ekstruder do wózka
  7. odkręcenia wentylatora nadmuchu filamentu 
  8. odkręcenie krańcówki
I to by było na tyle w temacie rozkręcania 🙂 
  • Text Hover

Krok III - Sprawdzenie przejściówek i montaż

Jeszcze raz sprawdź czy wydrukowane elementy do montażu nowego ekstrudera pasują. Jeżeli tak to jedziemy dalej...

...
...
...

Złóż to teraz z powrotem 😛 

I tak właśnie udało Ci się zamontować nowy ekstruder BMG. Gratulacje !!!, BMG + E3D, BMG + Mosquito czy to tam preferujecie innego. Teraz krok na drugą, dużo gorszą część programu, regulacja kroków ekstrudera. 
  • Text Hover
  • Text Hover

Pierwszy wydruk nie zawsze wychodzi najlepiej

Ekstruder BMG kalibracja kroków

Przede wszystkim musimy wyregulować kroki ekstrudera, w przypadku drukarki Anycubic 4Max wartość fabryczna to 96,4 kroków/mm, z uwagi na fakt że w ekstruderze BMG zastosowana jest przełożenie na kołach zębatych, konieczne będzie wyregulowanie liczby kroków. Od razu napiszę że u mnie wartość docelowa to 460 kroków/mm i sprawdza się idealnie, możecie również zacząć od zalecanej wartości przez producenta czyli 415 kroków/mm . Teraz przejdźmy do najprostszego sposobu obliczenia liczby kroków:

  • Po pierwsze musisz załadować filament, rozgrzać ekstruder i na ustawieniach manualnych przepychać aż do momentu kiedy zacznie wypływac z dyszy
  • Jeżeli punkt wyżej jest gotowy, to teraz odmierz 40 mm długości filamentu od końcówki pneumatycznej lub innego miejsca odniesieni i oznacz to miejsce taśmą lub markerem. 
  • Ustaw podanie 10mm filamentu
  • Zmierz ponownie odległość od punktu odniesienia do twojego odznaczonego punktu na filamencie. Wyszło około 38mm? Tak to znaczy że podawane jest zbyt mało filamentu, jest to związane z przełożeniem nowego ekstrudera.
  • To teraz liczymy. 96,4 kroków = 2 mm podanego materiału, a powinno zostać podane 10mm, to ile kroków musimy zadać? 


Liczba kroków (96,4 kroków/mm) * ilość materiału która ma zostać podana (10mm) / ilość materiału która fizycznie została podana (2mm) = Twój wynik kroków

WAŻNE!!!: Operacje powtarzamy aż do osiągnięcia idealnego wyniku. Osobiście zaokrąglam wynik do pełnych wartości, metoda nie jest idealna, ale działa. Powyżej podane wartości to tylko przykład

BMG Bondtech i wszystko jasne

Na rynku możemy znaleźć mnóstwo różnych rozwiązań ekstruderów, od dedykowanych do druku typu direct po dedykowane do bowdenów. W szczególności możemy wyróżnić: MK8, MK10, Titan Aero, Chimera. Wszystkie ekstrudery mają swoje wady oraz zalety, ale muszę przyznać że BMG bondtech robi swoją robotę. W swojej drukarce zastosowałem aplikację połączoną z blokiem chłodzącym E3D, co przełożyło się na wyeliminowanie wszelkich problemów z zatkaną dyszą. Pojawiły się jednak inne problemy, ale nie są one związane stricte z samym ekstruderem, co zanieszczyszoną dyszą, tak sprawdziłem to 2-3 krotnie. Niestety ale udało mi się zapchać dyszę i właściwie nie wiem czym, problemy pojawiły się przy zniszczeniu rurki teflonowej przez 

Author


Avatar