Ogólna
Budżet obywatelski – Inżynieria odwrotna i druk 3d dla najmłodszych – 451
Cześć,
Chcielibyśmy wam przekazać bardzo ciekawy pomysł na zorganizowania w ramach budżetu obywatelskiego w Częstochowie zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży w naszym mieście. Zgłosiliśmy projekt w ramach, którego zostaną stworzone zajęcia dla najmłodszych z dziedziny druku 3D oraz inżynierii odwrotnej. Aktualnie jest to prężnie rozwijająca się dziedzina na świecie wiec poznanie jej tajników może pomóc w rozwoju pasji oraz zainteresowań.
Zapraszam do przeczytania o projekcie zajęć oraz o całym budżecie obywatelskim jeśli jeszcze o tym nie słyszeliście.
Miłego czytania.
"Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki bezpośrednio współdecydują o wydatkach publicznych."
W skrócie oznacza to, że:
" mieszkańcy i mieszkanki zgłaszają propozycje zadań do budżetu; propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie; w efekcie, projekty zadań, które uzyskają największe poparcie mieszkanek i mieszkańców wyrażone w głosowaniu, przeznacza się do realizacji, wpisując je do budżetu."
451. Inżynieria odwrotna i druk 3d dla najmłodszych - warsztaty zapoznawcze z nowymi technologiami
Zadanie nr. 451 jest to ogólnomiejski projekt w Częstochowie wiec każdy mieszkaniec może na niego zagłosować. Zapraszam do przeczytania opisu poniżej ale też do wejścia na stronę ogólną budżetu obywatelskiego i poczytania wszystkich informacji.
Zachęcamy też zwrócenia uwagi na projekty dzielnicowe bo to właśnie one nas najbardziej dotyczą i mogą zainteresować.
Opis Zadania:
Branża druku 3D jest to aktualnie bardzo rozwijając się obszar przemysłu. Ma on zastosowanie w wielu dziedzinach jak np. Medycyna, Przemysł farmaceutyczny, przemysł ciężki, przemysł spożywczy, przemysł budowlany. Aktualnie wszystkie znaczące firmy na światowym rynku zaczynają z niej korzystać aby moc konkurować z innymi koncernami. Mając taki zakres informacji trzeba być na bieżąco z tą technologią aby mieć możliwość lepszego zatrudnienia. Głównym założeniem projektu jest zapoznanie dzieci od najmłodszych lat z wspomnianymi technologiami. Dzięki takim zajęciom będą mogli oni rozszerzyć swoje umiejętności postrzegania przestrzennego oraz zdobyć doświadczenie, które pozwoli im rozwijać swoje zainteresowania, a może połączyć obecne zainteresowania z nowymi technologiami.
Tego typu warsztaty nie tylko z dziedzin inżynieryjnych ale również z medycyny, historii etc. powinny być realizowane w dużo większej skali. Tylko w taki sposób można pokazać dzieciom wszelkie ścieżki dalszego rozwoju. Niejednokrotnie dzieci po ukończeniu szkoły podstawowej wybierają klasy o profilach, które podyktowane są kontynuacją rozwoju ich rodziców, co niejednokrotnie rzutuje później na chęci do dalszego doskonalenia danej dyscypliny.
Na zajęciach każdy z uczestników będzie miał możliwość zapoznania się z aktualnie najbardziej rozpowszechnionymi metodami samego druku 3D: FDM, SLA, SLS. Z cała historią druku , z nowinkami w świecie druku 3D oraz planami rozwoju tej dziedziny w najbliższych latach.
Każdy z uczestników będzie miał też możliwość samemu zbudować drukarkę 3D oraz zrobić swój pierwszy wydruk. Dodatkowo oprócz technologii 3D dzieci zostaną zapoznane z inżynierią odwrotną w formie zabawy skanowania części ciała, elementów użytku codziennego i prób wydrukowania takich elementów na drukarkach 3D.
W ramach projektu przewidziano:
- cotygodniowe cykle zajęciowe które będą odbywać się w piątek 14.00 - 20.00 oraz sobotę 8.00 - 14.00
- na każdy cykl zajęciowy maksymalnie 10 uczestników + ewentualnie rodzice lub opiekun
- nielimitowane napoje oraz słodki poczęstunek
W ramach każdego cyklu dzieci poznają:
- zasady działania różnych technologii przechwytywania obrazu oraz pomiarów
- sposób działania skanerów 3D
- zabawę ze skanerem 3D
- przedstawienie sposobu zapisu skanu 3D do pliku CAD
- zapoznanie z technologiami przyrostowymi
- montaż drukarki 3D od postaw krok po kroku
- kalibracja drukarki 3D
- wykonanie swojego pierwszego wydruku.
Podsumowanie:
Zachęcamy wszystkich do oddania głos na swoje typy zadań do zrealizowania w Częstochowie. Pamiętajcie, że każdy z nas ma do rozdysponowania 10 pkt. na projekty miejskie oraz 10 pkt. na dzielnicowe. Warto jest to zrobić, bo dzięki temu mamy wpływ na naszą lokalną społeczność.
Pamiętajcie głosowanie w tym roku jest w terminie od 16 do 25 listopada 2020 r. wiec jest jeszcze czas oby zapoznać się z zadaniami ale nie ma na co czekać.
Pamiętajcie o naszej propozycji a może to właśnie ona was najbardziej zainteresuje.
Pozdrawiamy ,
Zespół Thinkspace
Komentarze