druk 3D, Ogólna, Programowanie, strony www

Blok grzewczy w Ender 3 – wymiana

Nierdzewka, beryl, brąz a może aluminium...

Hej, Dzień jak co dzień, trochę trzeba sobie łapki pobrudzić, a że ostatnio wykonałem kilka upgradów w drukarce Ender 3 to już nabrałem wprawy i teraz wymieniam oraz sprawdzam kolejne elementy. 

Chciałbym wam opisać co nowego mam aktualnie w moim Enderze 3. Przeszukiwałem internet w celu znalezienia czegoś czym można poprawić jakość wydruków, bo niby jest ten cały TITAN AERO ale szukam efektu WOW. Natrafiłem na inne niż obecnie posiadam (standard) bloki grzewcze. Nominalnie w ekstrudrze jest zastosowany aluminiowy blok, chociaż i to może być mylne, tak więc postanowiłem zmienić go na blok miedziany (chyba ???). Stwierdziłem, że może mieć to wpływ na jakość wydruków w związku z przewodnictwem cieplnym w materiałach. Postanowiłem taki kupić, o zgrozo wydałem całe 22 zł wiec niestety ale mój budżet mocno się uszczuplił i w tym miesiącu nie pozostaje mi nic innego jak zajadać się wodzianką. Przedstawię wam dzisiaj jak wyglądała wymiany tego elementu:)
Zakupiony blok grzewczy:)
  • Text Hover

Wymiana i kalibracja🙂

Rozpocząć całą prace należy od ściągnięcia aktualnie zamontowanej wersji z aluminiowym blokiem. Trzy elementy dysze, rurkę teflonową oraz Gardziel Głowicy można wykorzystać do nowej konfiguracji. Ja jednak postanowiłem, że wymienię wszystkie elementy.

Gdy mamy już wszystko przygotowane, należy wszystko zmontować w jeden element. Pamiętajmy o dokręceniu całości z odpowiednio mocną siłą tak aby między gardzielom oraz dyszą nie powstał luz przez, który może wydostawać się filament.

Następnie wkręcamy całość do radiatora i montujemy termoparę oraz grzałkę. Trzeba pamiętać aby je przykręcić aby podczas druku się nie wysunęły ale też nie za mocno aby siłą ścisku ich nie uszkodzić.
           W momencie gdy mamy wszystko ustawione zachęcam bym do przeprowadzenia konfiguracji PID. Jako, że mamy tutaj kilka zmiennych te parametry należy ustawić na nowo. Opisałem jak to robić we wcześniejszym artykule. link poniżej.


  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover

Blok grzewczy - aluminium vs mosiądz 

         Postanowiłem dokonać porównania dwóch konfiguracji. Zrobiłem to w bardzo prosty sposób. Odpaliłem program Repetier, podłączyłem drukarkę i zadałem na grzałce temperaturę 200°C. Pozostało tylko obserwować wykres i czas w którym stabilizuje się zadana temperatura.
Aluminium
  • Text Hover
       Jak widać na wykresie w tej wersji po 9 minutach nagrzewania dalej nie jest idealnie ustabilizowana wartość temperatury. Może to wpływać na gorszą jakość wydruku. Prędkość nagrzania do zadanej temperatury jest zbliżona do bloku miedzianego, ale tak jak wspomniałem wcześniej już sama stabilizacja temperatury jest hmm .... niezbyt idealna
Miedź
  • Text Hover
         Natomiast w nowej wersji z miedzianym blokiem grzewczym już po 2min 30sec temperatura ustabilizuje się i jak widać wahania jej są niezauważalne na wykresie. Bardzo pozytywnie wpływa na wydruki stabilna temperatura druku. Na pewno jakość ich polepszy się.

Podusumowanie wymiany bloku grzewczego w drukarce Ender 3

Zalety:                                                                     Wady:
- znaczne skrócenie czasu nagrzewania głowicy,                              - Według mnie brak:)
- stabilna temperatura podczas drukowania,
- niski koszt modyfikacji
 Niewygórowana cena + faktyczna poprawa stabilizacji temperatury pracy bloku grzewczego jest warta wymiany, jeszcze nie wiem jak to się sprawdzi na wydrukach, ale jest optymistycznie nastawiony. Jak tylko rozpocznę jakieś wydruki, pochwale się i wrzucę tutaj kilka zdjęć 


 Zapraszam do dyskusji w komentarzach oraz polubienia naszej strony na FB.

Author


Avatar